11.5 C
London
ΑρχικήΤΣΣΚΑ Μόσχας – Παναθηναϊκός 97-77 – Έβγαλε την υποχρέωση…

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Παναθηναϊκός 97-77 – Έβγαλε την υποχρέωση…

Το ταξίδι του Παναθηναϊκού στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ ήταν εκ προοιμίου πολύ δύσκολο να βγάλει κάτι θετικό και αυτό επιβεβαιώθηκε στο παρκέ, με τους πράσινους να μην προβάλλουν καμία αντίσταση απέναντι στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και να γνωρίζουν την ήττα με 97-77 για την 13η αγωνιστική της EuroLeague. To τριφύλλι «αγνοεί» την εκτός έδρας νίκη τη φετινή χρονιά, με αυτή να είναι η όγδοη σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ το ρεκόρ του έπεσε στο 3-10, με την «ομάδα του στρατού» να ανεβαίνει στο 8-5.

Η κατεύθυνση που θα πάρει ο αγώνας φάνηκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και οι γηπεδούχοι σημείωσαν 31 πόντους (6/11 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 1/1 βολή), επίδοση που είναι η χειρότερη για την άμυνα του Παναθηναϊκού φέτος για ένα δεκάλεπτο. Έκτοτε τίποτα δεν άλλαξε στη ροή της αναμέτρησης, με την ΤΣΣΚΑ να μην δυσκολεύεται να διατηρήσει τα ηνία στο σκορ, φτάνοντας εν τέλει σε μια άνετη νίκη.