9 C
London
ΑρχικήΖενίτ Αγίας Πετρούπολης – Μπάγερν Μονάχου 79-71

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Μπάγερν Μονάχου 79-71

Η Μπάγερν Μονάχου έβαλε δύσκολα στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, έκανε μια επική ανατροπή, επιστρέφοντας από το -17, αλλά οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 79-71 για την 4η αγωνιστική της Euroleague και ανέβηκαν στο 3-1.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με εντυπωσιακό τρόπο έφτασαν γρήγορα στο 11-0, ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (29-12, 31-14), με τους Βαυαρούς να μειώνουν απλά στους 15 πόντους (31-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η υπερηχητική εμφάνιση των Ρώσων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +16 (38-22) στα μέσα της περιόδου, με τη Μπάγερν να αντιδρά και να μειώνει σε μονοψήφιο (43-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Βαυαροί έκαναν εντυπωσιακή ανατροπή στην αρχή της 3ης περίοδου, περνώντας μπροστά με 3 πόντους (47-50). Η Ζενίτ πήρε ξανά το προβάδισμα (52-50), αλλά η Μπάγερν πήρε ξανά το πάνω χέρι και να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +6 (54-60).

Οι Ρώσοι μπήκαν αποφασιστικά στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 9-2 πήραν το προβάδισμα με 64-62. Στη συνέχεια έφτασαν στο +5 (72-67) και πήραν τη νίκη 79-71.